شرکت بیمه ملت یکی از شرکت‌های بیمه خصوصی بزرگ صنعت بیمه محسوب می‌شود. بر خلاف تصور عموم بیمه ملت زیرمجموعه بانک ملت نیست و ارتباطی با این بانک ندارد؛ در واقع شرکت بیمه ما زیر مجموعه بانک ملت است.

برخی از سهامداران عمده بیمه ملت عبارتند از: صندوق بازنشستگی کشوری، گروه بهمن، شرکت سرمایه گذاری صبا تامین و … در این مقاله به معرفی کامل محصول بیمه درمان تکمیلی ملت و خدمات این شرکت در این رشته بیمه‌ای می‌پردازیم.

پیشنهاد می‌کنیم در صورت تمایل به خرید بیمه ملت تکمیلی به صورت گروهی و یا انفرادی، ابتدا این مطلب را به صورت کامل مطالعه نمایید.

راهنمای مطالعه

پوشش‌های بیمه تکمیلی ملت

شرکت بیمه ملت در طرح‌های بیمه تکمیلی خود پوشش‌های متفاوتی را لحاظ می‌کند. البته این پوشش‌ها در چارچوب آیین‌نامه درمان بیمه مرکزی است. البته برخی از پوشش‌ها به دلیل ریسک بالا در بیمه درمان انفرادی ملت ارائه نمی‌شود. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین پوشش‌های این شرکت قابل مشاهده است:

 • بستری عمومی و جراحی‌های تخصصی
 • زایمان
 • هزینه‌های پاراکلینیکی اول شامل: سونوگرافی، انوان اسکن، MRI و …
 • گروه پاراکلینیکی دوم شامل: آندوسکوپی، نوار قلب، تست ورزش، اکوکاردیوگرافی و …
 • دسته پاراکلینیکی سوم مانند جراحی‌های سرپایی، بیوپسی، لیزر درمانی و …
 • خدمات آزمایشگاهی
 • فیزیوتراپی، گفتار درمانی و کار درمانی
 • ویزیت و دارو
 • دندانپزشکی
 • رفع عیوب انکساری چشم (لیزیک و …)
 • عینک و لنز طبی

البته پوشش‌های فوق در همه قراردادهای بیمه تکمیلی ملت وجود ندارد. برخی از سازمان‌ها یا شرکت‌ها تنها پوشش‌های خاصی را مدنظر دارند که با توجه به نیاز پرسنل آن‌ها را تعیین می‌کنند. همچنین سقف هر پوشش نیز در هر قرارداد متفاوت است. ممکن است شرکتی پوشش دندانپزشکی با سقف تعهد سالیانه 1 میلیون تومان برای هر نفر داشته باشد و شرکتی دیگر همین تعرفه دندانپزشکی را با سقف سالیانه 4 میلیون تومان به ازای هر فرد درخواست نماید.

البته تعهدات و سقف‌های پیشنهادی هر شرکت باید مورد تایید شرکت بیمه نیز باشد چرا که در برخی موارد محدودیت‌های آیین‌نامه‌های بیمه مرکزی اجازه ارائه هر سقفی را به شرکت بیمه نمی‌دهد.

با توجه به سقف تعهدات درخواستی مربوط به هر پوشش، شرکت بیمه قیمت متفاوتی را اعلام می‌کند و طبیعتا هر چه سقف تعهدات مورد نظر شرکت (بیمه گذار) بالاتر باشد، قیمت اعلامی شرکت بیمه نیز بالاتر خواهد بود.

بیمه تکمیلی گروهی ملت

یکی از رایج‌ترین انواع بیمه تکمیلی نوع گروهی آن است. البته منظور از بیمه درمان گروهی، تجمیع چند فرد یا خانواده به صورت کلی نیست. بلکه منظور بیمه‌ای است که برای پرسنل یک شرکت یا سازمان و اعضای خانواده ایشان از طرف شرکت تهیه و خریداری شود.

بیمه ملت نیز مانند اغلب شرکت‌های بیمه همچون بیمه البرز عمدتا بر بیمه تکمیلی گروهی به ویژه گروه‌ها و سازمان‌های بزرگ تمرکز دارد. برخی از مشتریان این شرکت عبارتند از وزارت راه، راه آهن، دانشگاه آزاد و … 

همانطور که مشخص است بازار هدف این شرکت سازمان‌ها و ارگان‌های بزرگ و عمدتا دولتی است. یکی از دلایلی که این شرکت بیمه در رشته بیمه درمان گروهی برای شرکت‌های با تعداد کمتر شناخته شده نیست همین موضوع است. حجم عملیات بالای قراردادهای چند صد هزار نفری در سراسر کشور بسیار بالا بوده و امکان ارائه سرویس به همه اقشار و گروه‌ها میسر نیست. 

البته شرکت بیمه ملت به تازگی و در سال 1402 طرح‌های بیمه درمان تکمیلی برای استفاده شرکت‌های کوچک و متوسط ارائه کرده است. این طرح‌ها مشابه طرح‌های بیمه آسماری SOS هستند. در ادامه جزئیات این طرح‌های جدید بیمه تکمیلی ملت مشاهده می‌شود.

طرح‌های بیمه تکمیلی ملت برای شرکت‌های کوچک

شرکت بیمه ملت از اوایل سال 1402 طرح‌های بیمه تکمیلی جهت استفاده شرکت‌های کوچک و متوسط ارائه کرده است. شرایط و پوشش‌های این طرح‌ها مشابه طرح‌های بیمه تکمیلی آسماری هستند. اما در برخی از موارد محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌های بیمه ملت بیشتر است.

در صورتی که قصد مشاوره و خرید بیمه تکمیلی شرکتی را دارید می‌توانید با کارشناسان های درمان تماس بگیرید.

جزئیات سقف تعهدات و پوشش‌های این شرکت بیمه از طریق لینک زیر قابل دانلود است. همچنین در ادامه برخی از شرایط و ویژگی‌های این طرح‌ها تشریح شده است.

ویژگی‌های بیمه تکمیلی شرکتی بیمه ملت

طرح‌های شرکتی بیمه ملت شامل پوشش‌های مختلفی از جمله بستری و جراحی، زایمان، نازایی، غربالگری جنین، انواع پاراکلینیکی‌ها مثل رادیوگرافی، سونوگرافی، اسکن، ام آر آی، آزمایش، فیزیوتراپی، آندوسکوپی، لیزیک و همچنین آمبولانس، دندانپزشکی، ویزیت و دارو است.

فرانشیزهای قابل ارائه برای این پوشش‌ها به دلخواه مشتری بوده و در 3 فرانشیز 10، 20 و یا 30 درصد می‌تواند انتخاب شود. با کاهش درصد فرانشیز قیمت طرح‌ها افزایش می‌یابد.

شرکت‌های با تعداد بالای 70 نفر امکان انتخاب دو طرح در قرارداد را دارند؛ در این صورت می‌بایست حداقل 35% از تعداد کل متقاضی هر یک از طرح‌ها باشند.

در صورتی که شرکتی برای اولین بار اقدام به خرید بیمه تکمیلی نماید، برای پوشش بستری به مدت 3 ماه و برای پوشش زایمان به مدت 9 ماه شامل دوره انتظار می‌شود؛ به این معنی که بیمه شده در این مدت نمی‌تواند از این پوشش‌ها استفاده نماید و هزینه مربوطه تحت پوشش بیمه تکمیلی نخواهد بود.

شرایط طرح‌های درمان بیمه ملت

در این قسمت برخی از مهم‌ترین شرایط و محدودیت‌های بیمه درمان تکمیلی ملت توضیح داده شده است:

 1. حداقل تعداد بیمه شدگان جهت عقد قرارداد 15 نفر است.
 2. پرسنل شرکت به همراه اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان می‌توانند تحت پوشش قرار گیرند. پدر و مادر پرسنل در صورتی که تحت تکفل قانونی ایشان باشند امکان خرید بیمه تکمیلی ملت را دارند.
 3. در صورتی که پدر و مادر پرسنل تحت تکفل ایشان نباشند و سال قبل نیز تحت پوشش بیمه ملت نبوده باشند، با افزایش 50 درصدی حق بیمه می‌توانند بیمه تکمیلی شوند. البته تنها به میزان 5% از تعداد کل بیمه شدگان یک شرکت امکان بیمه کردن پدر و مادرهای با این شرایط وجود دارد.
 4. حداکثر سن بیمه شدگان 80 سال است. افراد 60 تا 70 سال 50درصد و افراد 70 تا 80 سال 100درصد افزایش قیمت دارند.
 5. پوشش برای تمامی اعضای خانواده الزامی است.
 6. طرح 5 تنها برای گروه‌های بالای 100 نفر قابل خریداری است.
 7. تکمیل فرم پرسشنامه سلامت پزشکی برای کلیه نفرات در گروه‌های زیر 50 نفر الزامی است.
 8. کلیه پدر و مادرها می‌بایست فرم پرسشنامه سلامت پزشکی را با هر تعداد بیمه شده تکمیل کنند.
 9. شرکت بیمه ملت در رد یا قبول افراد پس از بررسی پرسشنامه سلامت مختار است.
 10. کلیه هزینه‌های پزشکی مطابق با تعرفه‌های مصوب وزارت بهداشت محاسبه و پرداخت خواهد شد.
 11. داشتن بیمه پایه برای کلیه بیمه شدگان الزامی است.
 12. برای گروه‌های کمتر از 60 نفر، حداقل 80% پرسنل مطابق لیست تامین اجتماعی باید متقاضی بیمه تکمیلی باشند.
 13. برای گروه‌های بالاتر از 60 نفر، حداقل 70% پرسنل مطابق لیست تامین اجتماعی باید متقاضی بیمه تکمیلی باشند.
 14. بیمه شدگان نهایتا 3 ماه از تاریخ استفاده فرصت تحویل مدارک پزشکی به بیمه ملت برای جبران هزینه را دارند.
 15. اعمال جراحی مربوط به چاقی مانند اسلیو معده، بای پس معده، تعویض مفصل زانو، بلفاروپلاستی، ماموپلاستی، آبدومینوپلاستی، لیپولیز و اعمال زیبایی استثنا بوده و هزینه آن‌ جبران نخواهد شد.

بیمه درمان تکمیلی انفرادی ملت

بیمه ملت یکی از معدود شرکت‌های بیمه‌ای است که بیمه درمان انفرادی ارائه می‌کند. البته با توجه به ریسک بالای بیمه انفرادی، میزان تبلیغات آن در این رشته اندک و به تبع آن فروش محدودی دارد.

بیمه انفرادی ملت به صورت خانوادگی به فروش می‌رسد. به این معنی که کل اعضای یک خانواده می‌بایست این بیمه را تهیه کنند. در مقایسه با سایر رقبایی مانند بیمه سامان، فروش بیمه انفرادی بیمه ملت بسیار اندک است.

جهت خرید بیمه درمان انفرادی یا خانوادگی بیمه ملت باید به شعب یا نمایندگی‌های این شرکت مراجعه کنید. فرایند خرید این بیمه زمان‌بر است و هر فرد می‌بایست فرم پرسشنامه سلامتی که شرکت بیمه از قبل آماده کرده است را تکمیل کند.

نکته مهم در مورد بیمه درمان انفرادی این است که هزینه‌هایی که مربوط به درمان بیماری‌‌های که از قبل از خرید بیمه در بدن فرد ایجاد شده‌ است، پوشش داده نمی‌شود. نقطه ضعف بزرگ بیمه‌های درمان انفرادی همین مورد است؛ که البته به دلیل ریسک زیاد شرکت بیمه این امر اجتناب ناپذیر است. این موضوع نارضایتی زیادی در میان دارندگان بیمه درمان انفرادی شرکت‌های مختلف ایجاد کرده است.

در صورتی که شرکتی با تعداد پرسنل کم هستید می‌توانید از طرح‌های ویژه بیمه درمان گروهی برخی از شرکت‌های بیمه از جمله بیمه آسماری، بیمه دی و … استفاده کنید. برای دریافت مشاوره و خرید بیمه تکمیلی شرکتی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جدول تعهدات بیمه تکمیلی ملت سال 1401 و 1402

با توجه به اینکه قراردادهای بیمه درمان تکمیلی یک ساله هستند، بنابراین در طول مدت یک سال قرارداد هر بیمه شده می‌تواند تعهدات خاصی را با سقفی مشخص استفاده کند.

در صورتی که تحت پوشش این شرکت بیمه هستید و تمایل دارید که جدول تعهدات بیمه تکمیلی ملت در سال 1401 و یا 1402 را مشاهده نمایید، می‌توانید با مسئول امور بیمه‌ای شرکت و یا سازمان خود صحبت کرده و سقف هر پوشش را از ایشان جویا شوید؛ چرا که این موضوع در قرارداد مجموعه شما با بیمه ملت درج شده است و برای هر شرکت نسبت به سایر شرکت‌ها متفاوت است. ممکن است سازمانی پوشش ویزیت و دارو نداشته باشد اما شرکت دیگری تا سقف 2 میلیون تومان برای هر فرد این پوشش را از بیمه ملت درخواست و تهیه کرده باشد. همه این موارد در قرارداد گنجانده می‌شود.

راهکار دیگر برای آگاهی از سقف تعهدات و هزینه‌های بیمه تکمیلی ملت، این است که با نمایندگی یا کارگزاری که امور بیمه مجموعه شما را پیش می‌برند تماس بگیرید. در نهایت نیز اگر در هر یک از دو روش بالا به نتیجه نرسیدید، با شماره 02185333 که مربوط به دفتر مرکزی بیمه ملت است صحبت نمایید.

مراکز طرف قرارداد بیمه تکمیلی ملت

شرکت بیمه ملت با حدود 5000 مرکز درمانی در سراسر کشور قرارداد دارد. برخی از این مراکز اصطلاحا آنلاین بوده و بیمه شده می‌تواند با مراجعه به مرکز درمانی و ارائه مشخصات و کد ملی خود، بدون پرداخت هزینه از خدمات استفاده کند. اما برخی مراکز آنلاین نبوده و بیمه شده باید برای دریافت معرفینامه به شعب بیمه ملت در سراسر کشور مراجعه نماید و بعد از آن به مرکز درمانی  برود.

لیست مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه ملت از طریق لینک فوق قابل مشاهده است.

پرداخت خسارت درمان بیمه ملت

در صورتی که بیمه شدگان شرکت بیمه ملت به مراکز درمانی غیر طرف قرارداد مراجعه کنند، باید هزینه را خودشان پرداخت کرده و مدارک آن را جهت واریز خسارت به بیمه ملت تحویل دهند.

پیگیری خسارت بیمه ملت با استفاده از کد رهگیری قابل انجام است. همچنین برای آگاهی از تحت پوشش بودن و یا رویت خسارت‌ها، استعلام بیمه تکمیلی ملت با کد ملی  را می‌توان انجام داد. این کار با استفاده از سایت یا اپلیکیشن بیمه ملت صورت می‌گیرد. جهت ورود به سیستم بیمه ملت کلیک نمایید.

استعلام و ثبت نام بیمه تکمیلی ملت

جهت ثبت نام و خرید بیمه تکمیلی شرکتی بیمه ملت می‌توانید با کارشناسان ما در های درمان تماس بگیرید. ما علاوه بر ارائه مشاوره رایگان و اعلام قیمت در سریع‌ترین زمان از بیمه ملت و سایر شرکت‌های معتبر بیمه، بعد از خرید بیمه تکمیلی نیز همراه شما هستیم.

جمع آوری مدارک خسارت از محل شرکت شما، پشتیبانی آنلاین و تلفنی از کلیه بیمه شدگان و واریز سریع خسارت‌ها از جمله خدمات ماست که به صورت رایگان به مشتریان ارائه می‌شود.

برای دریافت مشاوره و استعلام بیمه تکمیلی ملت برای شرکت خود با ما تماس بگیرید و یا با کلیک روی دکمه زیر، فرم درخواست مشاوره را تکمیل نمایید.

سوالات پرتکرار مربوط به بیمه تکمیلی ملت

بله؛ بیمه ملت از اوایل سال 1402 طرح‌هایی برای استفاده شرکت‌های کوچک و متوسط با حداقل تعداد نفرات 15 نفر، ارائه کرده است.

بله؛ در صورتی که شخص بیمه تکمیلی خود را بلافاصله تمدید نکرده باشد در بیمه ملت مشمول دوره انتظار خواهد شد. دوره انتظار پوشش بستری 3 ماه و دوره انتظار زایمان 9 ماه است.

جدول تعهدات بیمه تکمیلی برای قراردادهای مختلف متفاوت بوده و ثابت نیست. به طور مثال جدول تعهدات قرارداد دانشگاه آزاد بیمه ملت با جدول تعهدات شرکت راه آهن از نظر نوع پوشش‌ها و سقف تعهدات تفاوت دارند. در صورتی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه ملت هستید باید از جدول تعهدات را از مجموعه خودتان تهیه کرده و یا با شعب بیمه ملت تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
zhilla
zhilla
7 ماه قبل

سلام سقف پرداختی بیمه ملت برای عینک طبی سال ۱۴۰۱ در حات بیمه ویژه چقدر هست؟

مونا صادقی
ادمین
6 ماه قبل
پاسخ به  zhilla

سلام وقت بخیر. سقف هر پوشش در قراردادهای مختلف متفاوت است.

محمد
محمد
5 ماه قبل

سلام..مدت تحویل مدارک جهت تحویل خسارت درمانی چه مدت زمانیه؟؟؟؟

مونا صادقی
ادمین
4 ماه قبل
پاسخ به  محمد

سلام وقت بخیر. در قراردادهای مختلف این مدت زمان متفاوت است. بهتر است از شعبه یا نمایندگی که قرارداد بستید جویا شوید.

4
0
سوالات خود را جهت پاسخگویی مطرح نمایید.x