کامل ترین مرجع اطلاعاتی بیمه تکمیلی دانا

معرفی و بررسی کامل بیمه تکمیلی دانا

بیمه دانا یکی از شرکت‌های قدیمی صنعت بیمه در ایران است. این شرکت در سال 1353 تاسیس شده است. با تغییر قوانین طی سال‌های مختلف این شرکت دستخوش تحولات فراوانی بوده است. بیمه دانا حدود 80 شعبه و 2500 نمایندگی در سراسر کشور دارد که به فروش انواع مختلف محصولات بیمه مشغول هستند.

در این مقاله قصد داریم بیمه تکمیلی دانا را معرفی و کلیه جوانب، خدمات و معایب و مزایای آن را بررسی کنیم. اگر قصد خرید بیمه دانا را دارید حتما به شما توصیه می‌کنیم این مقاله را مطالعه نمایید. همچنین در صورتی که در حال حاضر از خدمات این شرکت استفاده می‌کنید، این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

بیمه دانا در بیمه درمان تکمیلی چه پوشش‌هایی را ارائه می‌کند؟

شرکت بیمه دانا خدمات خود را در حوزه بیمه‌های تکمیلی تنها به صورت گروهی به شرکت‌ها ارائه می‌کند. البته حداقل تعداد نفرات شرکت جهت امکان عقد قرارداد با این شرکت، 50 نفر است.

بیمه تکمیلی دانا دندانپزشکی، ویزیت دارو و سایر پوشش‌های درمانی را در قراردادهای خود در صورت تعداد مناسب بیمه شدگان لحاظ می‌کند. در واقع پوشش‌های مختلف با توجه به نوع قرارداد و تعداد نفرات بیمه شدگان یک شرکت ارائه می‌شود. به طور کلی این پوشش‌ها در بیمه درمان شامل موارد زیر است.

پوشش بیمه تکمیلی

توضیح پوشش
بستری و جراحی‌های تخصصیجبران هزینه بستری و جراحی‌های تخصصی مانند آنژیوگرافی قلب، عمل قلب باز، شیمی درمانی، رادیوتراپی، جراحی های تخصصی مربوط به سرطان، انواع پیوند اعضای طبیعی بدن مانند کبد، کلیه، ریه و مغز استخوان
زایمان طبیعی و سزارینجبران هزینه زایمان طبیعی و سزارین
پاراکلینیکیپوشش  هزینه های پاراکلینیکی مانند: سونوگرافی، اسکن، ام آر آی (MRI) ، ماموگرافی، اکوکاردیوگرافی، دانسیتومتری، تست ورزش، استرس اکو، تست آلرژی و تنفسی، نوار عضله، قلب، عصب و مثانه، شنوایی سنجی و بینایی سنجی
جراحی‌های سرپاییجراحی‌های سرپایی مانند شکستگی و در رفتگی، ختنه، بخیه، کرایوتراپی، تخلیه کیست، لیزر درمانی، بیوبسی
آزمایشگاهی

هزینه خدمات آزمایشگاهی مانند آزمایش های تشخیصی، پاتولوژی، رادیوگرافی، فیزیوتراپی

رفع عیوب انکساری چشمپوشش هزینه رفع عیوب انکساری چشم شامل عمل لیزیک چشم
دندانپزشکیهزینه های دندانپزشکی شامل ترمیم و پر کردن دندان، کشیدن، جرمگیری، بروساژ، عصب کشی  و درمان ریشه و روکش و در برخی قراردادها ایمپلنت، ارتودنسی و دندان مصنوعی و جراحی لثه
ویزیت

جبران هزینه ویزیت پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص

داروپوشش دارو شامل داروهای خارجی طبق لیست داروهای مجاز کشور و صرفا مازاد بر سهم بیمه گر اول
عینک و لنزپرداخت هزینه عینک و لنز طبی
نازایی

جبران هزینه‌های مربوط به نازایی و ناباروری

غربالگری

پوشش هزینه‌های مربوط به غربالگری جنین

اوروتز

جبران هزینه‌هایی مانند مانند سمعک ، کفش طبی و ویلچر، پروتز

آمبولانس

هزینه آمبولانس داخل شهری و بین شهری

جدول طرح‌ها و سقف تعهدات بیمه تکمیلی دانا در سال 1400

بیمه دانا مانند بسیاری دیگر از شرکت‌های بیمه طرح‌های از پیش تعریف شده و آماده‌ای ندارد. در واقع هر شرکت در صورتی که درخواست بررسی قیمت بیمه دانا را داشته باشد باید جدول تعهدات مد نظر خود را آماده کرده و قیمت آن را از دانا دریافت نماید.

البته این شرکت بیمه محدودیت‌هایی در ارائه پوشش‌های مختلف به خصوص برای شرکت‌های کوچک زیر 200 نفر در نظر می‌گیرد. به طور مثال موارد پرکاربرد و مهمی همچون ویزیت دارو و دندانپزشکی را با سقف تعهد محدودی به مشتریان با تعداد کمتر از 200 نفر ارائه می‌کند. همینطور این شرکت به گروه‌های با تعداد کمتر از 50 نفر بیمه درمان عرضه نمی‌کند.

سقف هزینه‌ های بیمه تکمیلی دانا در هر قرارداد و در هر پوشش متفاوت است. بنابراین جدول تعهدات بیمه دانا با توجه به نوع مشتری، تعداد نفرات آن، میانگین سنی پرسنل و مواردی از این قبیل متفاوت خواهد بود. البته برخی از شرکت‌های بیمه مانند بیمه آسماری طرح‌های آماده و قیمت‌گذاری شده‌ای دارند که قابل ارائه به شرکت‌های کوچک حتی با تعداد زیر 50 نفر هم هستند.

حداقل تعداد نفرات برای خرید بیمه تکمیلی دانا چقدر است؟

بیمه دانا تنها به صورت شرکتی ارائه می‌شود؛ در واقع این شرکت بیمه درمان انفرادی ندارد. البته همه شرکت‌ها امکان استفاده از خدمات بیمه تکمیلی دانا را ندارند و تنها شرکت‌هایی با تعداد نفرات حداقل 50 نفر امکان خرید این محصول  را دارند.

با افزایش تعداد نفرات شرکت، امکان انتخاب پوشش‌های بیشتر و همینطور افزایش سقف تعهدات در هر پوشش برای شرکت فراهم می‌گردد. به طور مثال در صورتی که تعداد بیمه شدگان یک شرکت زیر 200 نفر باشد، بیمه دانا پوشش‌هایی مانند دندانپزشکی و ویزیت دارو را به این شرکت‌ها در جدول تعهدات موجود در قرارداد ارائه نمی‌کند و یا در صورت ارائه سقف محدود و اندکی برای آن پوشش‌ها لحاظ می‌کند. این مورد یکی از محدودیت‌های بیمه‌هایی مانند بیمه تکمیلی دانا است.

آیا داشتن بیمه پایه برای خرید بیمه دانا الزامی است؟

بله، بیمه دانا نیز مشابه بسیاری از شرکت‌های بیمه در صورتی که فرد بیمه پایه مانند بیمه تامین اجتماعی نداشته باشد، آن فرد را بیمه تکمیلی نمی‌کند. در واقع کلیه پرسنل و افراد تحت تکفل ایشان مانند همسر و فرزندان می‌بایست حتما تحت پوشش بیمه پایه از جانب آن شرکت باشند تا امکان تحت پوشش قرار گرفتن را داشته باشند.

تعرفه بیمه دانا برای افراد تحت تکفل و با توجه به سن افراد چگونه است؟

بیمه دانا در برخی از قراردادهای بیمه تکمیلی خود امکان تحت پوشش قراردادن همسر و فرزندان پرسنل خانم در شرکت را نمی‌دهد. این امر به دلیل آن است که آن‌ها تحت تکفل پرسنل خانم نیستند. البته بسیاری از شرکت‌های بیمه دیگر این محدودیت را ندارند.

اما پرسنل آقا می‌توانند همسر و فرزندان خود را بدون محدودیت تحت پوشش قرار دهند. پدر و مادر این پرسنل نیز در صورتی که تحت تکفل پرسنل باشند مشکلی بابت بیمه شدن نخواهند داشت. در برخی از قراردادهای بیمه دانا، افراد تحت تکفل افزایش قیمت خواهند داشت و باید بابت ایشان مبلغ بیشتری به شرکت بیمه پرداخت کرد.

علاوه بر موارد فوق، در صورتی که بیمه شده در بازه سنی 60 تا 70 سال باشد، حق بیمه مربوط به این شخص 50 درصد افزایش خواهد داشت. همچنین قیمت مربوط به افراد 70 تا 80 سال نیز 100 درصد اضافه می‌شود. البته این مورد در همه شرکت‌های بیمه اجرا می‌شود مگر در قراردادهای با تعداد نفرات بسیار زیاد و در صورتی که شرکت درخواست ارائه قیمت یکسان برای همه سنین را به بیمه ارائه نماید و شرکت بیمه نیز با این درخواست موافقت نماید.

دوره انتظار بیمه تکمیلی دانا چقدر است؟

دوره انتظار اصطلاحا مدت زمانی است که در آن مدت بیمه شده نمی‌تواند از خدمات بیمه تکمیلی استفاده نماید. بیمه دانا مشابه بقیه شرکت‌های بیمه برای پوشش بستری 3 ماه است. شرایط بیمه تکمیلی دانا برای زایمان نیز لحاظ کردن 9 ماه دوره انتظار است یعنی در صورتی که یکی از بیمه شدگان شرکت در 9 ماه اول قرارداد زایمان کند، هزینه‌ای به او پرداخت نخواهد شد.

البته در صورتی که پرسنل یک شرکت بلافاصله بعد از قرارداد با یک بیمه، با بیمه دانا تمدید نمایند دوره انتظار برای این افراد لحاظ نخواهد شد. این مورد برای شرکت‌های بیمه دیگر نیز صادق است. سایر پوشش‌های بیمه‌ای دوره انتظار ندارند.

فرانشیز بیمه تکمیلی دانا چند درصد است؟

منظور از فرانشیز سهمی از هر هزینه درمانی است که خود بیمه شده باید پرداخت نماید. فرانشیز در بیمه‌های تکمیلی بستگی به قراردادی که شرکت با بیمه دانا منعقد می‌کند، دارد. این فرانشیز در پوشش‌های مختلف نیز می‌تواند متفاوت باشد. معمولا فرانشیز پوشش‌ها در قراردادهای مختلف بیمه تکمیلی بین 10% تا 30% است.

مراکز طرف قرارداد بیمه دانا کدام است؟

مراکز درمانی طرف قرارداد شرکت‌های بیمه مراکزی است که در آن بیمه شدگان می‌توانند با ارائه معرفینامه از شرکت بیمه خود، بدون پرداخت هزینه از خدمات درمانی استفاده نمایند. در واقع در این مراکز بیمه شده تنها کافی است مبلغ فرانشیز را پرداخت کند و مابقی هزینه از جانب شرکت بیمه به آن مراکز مطابق با قرارداد فیمابین پرداخت می‌گردد.

از این رو داشتن مراکز طرف قرارداد گسترده و باکیفیت برای بیمه شدگان بسیار مهم است. مراکز طرف قرارداد بیمه دانا موارد زیادی را شامل می‌شود. لیست این مراکز درمانی از طریق لینک فوق در سایت بیمه دانا قابل مشاهده است.

نکته مهم دیگر در خصوص مراکز طرف قرارداد این است که به راحتی و به صورت آنلاین بتوان برای معرفینامه اقدام کرد. مراکز طرف قرارداد آنلاین با ارائه کارت بیمه یا کد ملی امکان دریافت معرفینامه از سیستم بیمه دانا را دارند. اما برخی از مراکز طرف قرارداد بیمه تکمیلی دانا امکان دریافت معرفینامه آنلاین ندارند؛ در این صورت بیمه شده می‌بایست با مراجعه حضوری به شعب بیمه دانا در سراسر کشور و ارائه مدارک لازم (مانند کارت ملی، نامه از جانب شرکتی که در آن مشغول به کار هستند، دفترچه بیمه تامین اجتماعی و …) درخواست صدور معرفینامه دهند. سپس شعبه بیمه دانا نیز پس از صدور معرفینامه آن را به بیمه شده داده و بیمه شده نیز باید آن را به مرکز درمانی مورد نظر خود تحویل دهد.

در سال‌های اخیر برخی از شرکت‌های بیمه به دلیل مشکلات نقدینگی امکان پرداخت به موقع هزینه‌های مربوط به مراکز طرف قرارداد خود را ندارند. در این صورت این مراکز درمانی تمایلی به استفاده از معرفینامه ندارند و در صورت مراجعه بیمه شده، هزینه کامل آن خدمت درمانی را مستقیما از بیمه شده دریافت می‌کنند چرا که در صورت صدور معرفینامه امکان دریافت مبلغ مورد نظر از شرکت بیمه تا چند ماه آینده برای آن مرکز وجود ندارد.

مدارک لازم برای دریافت خسارت از بیمه دانا چیست؟

در صورتی که به مراکز غیر طرف قرارداد بیمه دانا مراجعه شود، بیمه شده می‌بایست ابتدا هزینه را شخصا پرداخت کند و سپس مدارک لازم را جهت دریافت هزینه به شعب بیمه دانا تحویل دهد. پرونده‌های بیمارستانی ابتدا باید به بیمه تامین اجتماعی تحویل گردد و پس از محاسبه و پرداخت هزینه توسط سازمان تامین اجتماعی، مدارک مربوط می‌تواند به بیمه دانا تحویل گردد.

جدول زیر مدارک لازم برای انواع هزینه‌های مختلف مانند بستری، پارکلینیکی، آزمایشگاهی، دارو و دندانپزشکی را نشان می‌دهد. علاوه بر این مدارک می‌بایست موارد زیر نیز جهت بررسی و پرداخت ارسال گردد.

 1. معرفینامه از جانب بیمه‌گذار (شرکتی که از طریق آن بیمه شده‌اید)
 2. تصویر دفترچه بیمه مربوط به بیمه شده اصلی و بیماری
 3. اصل شناسنامه فرزندان مونث بالای 17 سال و مطلقه
 4. گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان مذکر بالای 22 سال (حداکثر تا 25 سال و برای دانشجویان دکتری تا 26 سال)
نوع هزینهمدارک مورد نیاز جهت پرداخت خسارت بیمه تکمیلی دانا
بیمارستانیپرونده کامل بستری که توسط بیمارستان تحویل می گردد شامل دستورات پزشک، ریز صورتحساب، جواب کلیه آزمایشات و صورتحساب شامل موارد بیمه‌ای و خارج از تعهد بیمه
پاراکلینیکی‌هااصل دستور پزشک و فاکتور پرداختی به همراه کپی گزارش مربوط
آزمایشگاهیاصل دستور پزشک، کپی جواب آزمایش و اصل قبض پرداختی
دارواصل دستور پرشک و یا برگه دفترچه به همراه فاکتور ممهور به مهر داروخانه
دندانپزشکیاصل فاکتور شامل ریز هزینه هاعکس‌های قبل و بعد از درمان به همراه 

مدت زمان پرداخت خسارت توسط شرکت دانا چقدر است؟

در صورتی که بیمه شدگان به هر دلیلی به مراکز طرف قرارداد مراجعه نکنند و هزینه خدمات درمانی را خودشان پرداخت نمایند، باید مدارک مورد نیاز را جهت رسیدگی و پرداخت به شعب و یا نمایندگی‌های بیمه دانا تحویل دهند.

بیمه دانا پرونده‌های خسارت را معمولا بعد از حدود یک ماه محاسبه و پرداخت می‌کند. این مدت نسبت به متوسط زمان رسیدگی و پرداخت توسط سایر شرکت‌های بیمه مقداری طولانی‌تر است. به همین دلیل برخی از مشتریان بیمه تکمیلی دانا از خدمات این شرکت تا حدی ناراضی هستند. البته برخی از شعب بیمه دانا مدارک خسارت را کمتر از یک ماه بررسی و پرداخت می‌کنند.

توصیه می‌کنیم جهت امکان پیگیری هزینه بیمه تکمیلی دانا حتما پاراگراف بعدی را مطالعه نمایید.

مشاهده و استعلام خسارت بیمه تکمیلی دانا در پورتال

کلیه بیمه شدگان این شرکت می‌توانند خسارت‌هایی که از این شرکت دریافت کرده‌اند را می‌توانند به صورت آنلاین در پورتال بیمه دانا مشاهده کنند. سامانه درمان تکمیلی بیمه دانا به اشتباه در برخی منابع به عنوان سامانه دانایار نیز شناخته می‌شود؛ در صورتی که دانایار پرتال مربوط به پرداخت اقساط بیمه عمر بیمه دانا به صورت اینترنتی و آنلاین است. این سیستم هم بابت بیمه درمان تکمیلی و هم سایر بیمه‌های دیگر مربوط به بیمه دانا کاربرد دارد.

به طور مثال در مورد بیمه درمان، هر بیمه شده می‌تواند کلیه معرفینامه‌ها و هزینه‌هایی را که برای بیمه دانا ارسال کرده است در سامانه خسارت بیمه تکمیلی دانا مشاهده کند. علاوه بر این امکان مشاهده خسارت‌های افراد زیر مجموعه نیز به تفکیک پوشش‌های مختلف از جمله پاراکلینیکی، دندانپزشکی، بستری و بیمارستانی و … وجود دارد.

جهت ورود به این سامانه و استعلام خسارت بیمه دانا می‌توانید کد ملی را به عنوان نام کاربری و سال تولد خود را به عنوان رمز عبور در فرم زیر وارد کرده و سپس با ورود به پرتال بیمه دانا پرونده‌های خسارت خود را مشاهده نمایید.

 

در صورتی که تحت پوشش بیمه دانا هستید، می‌توانید جهت مشاهده خسارت‌های بیمه تکمیلی خود اطلاعات زیر را وارد کرده و سپس روی دکمه آبی رنگ کلیک کنید.

 

شعب و نمایندگی‌های بیمه دانا در سراسر کشور

شرکت بیمه دانا حدود 80 شعبه در سراسر کشور دارد. برخی از مهمترین شعب این شرکت عبارتند از: مجتمع خدمات بیمه‌ ای فردوسی بیمه دانا، مجتمع خدمات بیمه ای آیت اله کاشانی، شعبه طالقانی، امام حسین و آزادی و شعبه مرکزی دانا در تهران. همینطور این شرکت در مراکز استان‌ها مانند اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز و … دارای شعب فعال است که هر یک دارای کد مخصوص به خود می‌باشند.

علاوه بر شعب، بیمه دانا حدود 2500 نمایندگی حقیقی و حقوقی با کد فعالیت مشخص در سراسر کشور از جمله در تهران، اصفهان و … دارد. بسیاری از کارگزاری‌های دارای مجوز بیمه مرکزی نیز با این شرکت همکاری دارند. لیست نمایندگان این شرکت در سایت بیمه دانا قابل مشاهده است.

حتما قبل از ثبت نام بیمه تکمیلی دانا و انتخاب شعبه یا نمایندگی این شرکت برای خرید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

استعلام بیمه تکمیلی دانا و خرید از های درمان

با توجه به پیچیدگی‌های بیمه درمان تکمیلی و تفاوت شرایط و قراردادهای شرکت‌های بیمه مختلف، اختصاص زمانی جهت مشاوره خرید بیمه تکمیلی مناسب و بدون دغدغه بسیار ضروری است؛ چرا که در صورت عقد قرارداد با شرکت و یا نماینده بیمه غیر متخصص در حوزه بیمه درمان تکمیلی، در طول مدت یک ساله قرارداد مشکلات و نارضایتی‌های زیادی از سمت پرسنل و بیمه شدگان ایجاد می‌گردد.

های درمان به عنوان نماینده رسمی چند شرکت معتبر بیمه، به صورت تخصصی در زمینه مشاوره، فروش بیمه تکمیلی و از همه مهمتر خدمات پس از فروش این بیمه فعالیت می‌کند. کارشناسان ما در همه مراحل از قبل از خرید بیمه تا انتهای قرارداد درمان در کنار شما هستند.

برخی از خدمات های درمان عبارتند از:

 • مشاوره رایگان جهت انتخاب بهترین شرکت بیمه و بهترین پوشش‌ها و جدول تعهدات با توجه به نیاز پرسنل و شرکت شما
 • استعلام سریع نرخ و قیمت مناسب از بهترین و معتبرترین بیمه‌‌های فعال در زمینه بیمه درمان
 • مشاوره هنگام عقد قرارداد با شرکت بیمه مورد نظر در خصوص بندهای قرارداد بیمه
 • جمع آوری مدارک خسارت و پرونده‌های پرسنل از محل شرکت شما به صورت منظم و هفتگی
 • پیگیری واریز خسارت‌ها در کمتر از 7 روز به حساب بیمه شدگان
 • ارائه گزارشات خسارت‌های پرداختی به شرکت‌ها به صورت هفتگی
 • تخصیص کارشناس پشتیبانی آنلاین و تلفنی به هر شرکت جهت پاسخگویی به سوالات بیمه شدگان در لحظه

کلیه خدمات های درمان رایگان بوده و هیچ هزینه‌ای از جانب مشتری دریافت نخواهد شد، بلکه هزینه خدمات این مجموعه از محل کارمزد فروش بیمه درمان تکمیلی از شرکت‌های بیمه خواهد بود. جهت ثبت نام، استعلام و خرید بیمه تکمیلی دانا همین حالا با کارشناسان ما در های درمان تماس بگیرید. 

مشاوره رایگان ، استعلام قیمت و خرید بیمه تکمیلی در کوتاهترین زمان از های درمان

22514788 021

سوالات متداول در خصوص بیمه تکمیلی دانا

خیر؛ بیمه دانا نیز مشابه برخی از شرکت‌های بیمه دیگر افرادی را که تحت پوشش بیمه پایه مانند تامین اجتماعی نباشند، بیمه نمی‌کند.

خیر؛ بیمه دانا بیمه درمان انفرادی ارائه نمی‌کند. تنها شرکت‌هایی که تعداد بیمه شدگان آن‌ها بیشتر از 50 نفر است امکان ثبت نام و خرید این بیمه را دارند.

بله؛ در صورتی که شخص بیمه تکمیلی خود را بلافاصله تمدید نکرده باشد در بیمه دانا مشمول دوره انتظار خواهد شد. دوره انتظار پوشش بستری 3 ماه و دوره انتظار زایمان 9 ماه است.

پاسخ به این سوال جواب مشخصی ندارد. بیمه دانا یکی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بیمه تکمیلی است؛ اما به خصوص در چند سال اخیر شرکت‌های معتبر دیگری در زمینه بیمه تکمیلی خدمات بسیار خوبی را به مشتریان ارائه می‌کنند. بیمه دانا در زیمنه پرداخت خسارت در یکی دو سال گذشته مقداری ضعیف عمل کرده است و نسبت به رقبای خود وضعیت مناسبی ندارد.

لطفا سوالات، نظرات و تجربه خود را در رابطه با بیمه دانا در قسمت نظرات در زیر با ما در میان بگذارید

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
کامیار
کامیار
12 روز قبل

سلام. من تحت پوشش بیمه تکمیلی شرکت مپنا (زیر مجموعه وزارت نیرو) هستم و میخواستم بپرسم که برای پای صاف متخصص کفی طبی و کفش طبی اگه تجویز کند شامل تعهدات پرداخت خسارت می شود یا نه؟ و اگر هست سقف تعهدش چقدر است؟ با تشکر

2
0
سوالات خود را جهت پاسخگویی مطرح نمایید.x