بیمه تکمیلی شرکت های دانش بنیان

فهرست موضوعات مورد بررسی

بررسی کامل شرایط و طرح‌های بیمه درمان تکمیلی ویژه شرکت های دانش بنیان

بیمه تکمیلی درمان همواره یکی از تسهیلات مهم و مورد توجه پرسنل شرکت‌ها بوده و بسیاری از افراد داشتن بیمه تکمیلی را یکی از شرط‌های ضروری و تعیین کننده در انتخاب شرکت‌ها برای اشتغال می‌دانند.شرکت‌های دانش بنیان نیز از این مقوله مستثنی نبوده و داشتن بیمه تکمیلی با پوشش‌های بالا و حق بیمه مناسب از ملزومات این قبیل شرکت‌ها محسوب می‌شود. علی‌رغم اهمیت بالای بیمه درمان برای شرکت های خلاق، این شرکت‌ها معمولا به دلیل تعداد کم پرسنل پیشنهادهای جذابی برای خرید بیمه تکمیلی دریافت نمی‌کنند و بعد از خرید نیز به خدمات پشتیبانی و خسارت دهی مناسبی دسترسی ندارند. خوشبختانه اخیرا تعدادی از شرکت‌های بیمه طرح‌های اختصاصی برای شرکت‌های جوان و دانش بنیان ارائه کرده اند که در این نوشته به بررسی کامل این طرح ها، شرایط هرکدام، مقایسه قیمت ها در کنار خدمات خواهیم پرداخت. اگر شما نیز از مدیران و یا پرسنل شرکت های با سایز متوسط و یا کوچک هستید که به دنبال بهترین بیمه تکمیلی برای مجموعه دانش بنیان خود هستید حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

شرکت های خلاق از چه پوشش های بیمه ای می توانند استفاده کنند؟

پوشش های بیمه تکمیلی مربوط به شرکت های خلاق و دانش بنیان مانند پوشش های بیمه ای سایر شرکت ها شامل مواردی مانند بستری عمومی، بستری تخصصی، پاراکلینیکی، آزمایشگاهی، عیوب انکساری، زایمان، ویزیت دارو، دندانپزشکی و… می‌باشد. جزئیات موارد تحت تعهد بیمه برای شرکت های فناور در قرارداد آن ها تعیین می‌شود و ممکن است بنا به قرارداد موردی حذف و یا اضافه گردد. پوشش‌های بیمه ای قابل ارائه به شرکت های دانش بنیان به همراه شرح کامل آن در جدول ذیل مشاهده می‌گردد.

عنوان پوششتوضیحات
بستری عمومی هزینه های بستری،جراحی در مراکز جراحی محدود و DAY CARE
جراحی‌های تخصصی هزینه های جراحی تخصصی شامل شیمی درمانی – رادیوتراپی – اعمال جراحی مرتبط با سرطان- مغز و اعصاب مرکزی و نخاع دیسک ستون فقرات -گامانایف قلب-پیوند ریه-پیوند کلیه-پیوند مغز استخوان و آنژیوپلاستی عروق کرونر و عروق داخل مغز
زایمانهزینه‌های زایمان اعم از طبیعی و سزارین
پاراکلینیکی 1 انواع رادیوگرافی،آنژیوگرافی عروق محیطی،آنژیوگرافی چشم، سونوگرافی،ماموگرافی، انواع اسکن،ام آر آی،پزشکی هسته‌ای
پاراکلینیکی 2آندوسکوپی – خدمات تشخیص قلبی و عروقی شامل الکتروکاردیوگرافی،اکو کاردیوگرافی، انواع هولتر مانیتورینگ تست ورزش،آنالیز پیس میکر، EECP، تیلت تست،خدمات تشخیصی تنفسی شامل (اسپیرومتری PFT)، خدمات تشخیصی یورودینامیک (نوار مثانه)،خدمات تشخیصی الکترومیلوگرافی،هدایت عصبی (NCV-EMG)، الکتروانسفالوگرافی (EEG)،خدمات تشخیصی و پرتو پزشکی چشم:اپتومتری، پریمتری،بیومتری و پنتاکم، شنوایی سنجی
جراحی‌های سرپایی اعمال  مجاز سرپایی مانند شکستگی‌ها، دررفتگی،گچ گیری، ختنه، بخیه،کرایوتراپی،اکسیزیون لیپوم،بیوبسی،تخلیه کیست و لیزر درمانی
آزمایشگاهیآزمایش‌های تشخیصی پزشکی: پاتولوژی،ژنتیک پژشکی، تست‌های آلرژیک، فیزیوتراپی،گفتار درمانی، کاردرمانی
رفع عیوب انکساریلیزیک و جبران هزینه­های جراحی مربوط به رفع عیوب انکساری چشم در مواردی که به تشخیص پزشک معتمد  بیمه‌گر درجه نزدیک‌بینی، دوربینی، آستیگمات یا با جمع قدر مطلق نقص بینایی هر چشم (درجه نزدیک­بینی یا دوربینی به‌علاوه نصف آستیگمات) 3 دیوپتر یا بیشتر باشد
آمبولانس درون‌ شهری مشروط به بستری شدن درون‌شهری
آمبولانس  برون‌ شهری مشروط به بستری شدن برون‌شهری
نازایی و ناباروری
هزینه های نازایی و ناباروری شامل اعمال جراحی IUI ، ZIFI ، GIFT ، IVF و میکرواینجکشن
ویزیت دارو ويزيت پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص، داروهای مجاز کشور،خدمات اورژانس در موارد غیر بستری، انواع تزريق-سرم درمانی
دندانپزشکیهزینه‌های دندانپزشکی کشیدن، جرم‌گیری، بروساژ، ترمیم، پر کردن، درمان ريشه وروکش 
غربالگری جنینجبران هزینه های تستهای غربالگری جنین شامل مارکرهای جنینی و آزمایشات ژنتیک جنین

چه طرح هایی برای بیمه تکمیلی شرکت های نوپا توسط شرکت های بیمه ارائه شده است؟

تعدادی از شرکت‌های بیمه طرح‌هایی با پوشش‌های متنوع برای بیمه تکمیلی شرکت های دانش بنیان طراحی و ارائه کرده اند. از جمله این شرکت ها می توان به بیمه ایران، بیمه تکمیلی البرز، بیمه آسماری SOS و بیمه دانا اشاره کرد.سقف تعهدات و کیفیت خدمات هریک از این شرکت‌های بیمه نسبت به سایرین متفاوت بوده و شرکت های خلاق می بایست با مقایسه شرایط و طرح های این شرکت‌ها بهترین گزینه را برای بیمه تکمیلی خود برگزینند. طرح های بیمه تکمیلی دانش بنیان شرکت های بیمه معمولا هرساله تغییر می‌کند، این تغییرات هم در پوشش ها رخ می دهد و هم تعرفه سالانه طرح ها.

برخی از شرکت‌های بیمه مانند بیمه ایران و دانا در زمینه ارائه خدمات بیمه تکمیلی از طریق تینت به شرکت ‌های خلاق از سایرین قدیمی‌ترند اما به دلیل برخی از مشکلات نتوانسته‌اند خدمات مناسبی را به مشتریان خود ارائه کنند. همین خلأ موجب شده شرکت های دیگر مانند بیمه آسماری و بیمه تکمیلی تعاون نیز به این حوزه ورود کنند و در راستای ارائه خدمات بهتر به شرکت های نوپا و خلاق به رقابت در این میدان بپردازند.

نتیجه این رقابت برای شرکت های دانش بنیان بسیار مثبت بوده است. اهمیت این شرکت‌ها به قدری است که بیمه‌های مختلف در تلاشند تا طرح ها و خدمات جذابی را به آن‌ها ارائه نمایند و در این رقابت گوی سبقت را از یکدیگر بربایند. شرکت های دانش بنیان معمولا از افراد جوان تشکیل شده‌اند که ریسک این شرکت ها را از منظر بیمه ای برای بیمه گران کمینه می‌سازد.

مقایسه کیفیت خدمات شرکت های بیمه در ارائه بیمه تکمیلی دانش بنیان

قبل از شروع این مقایسه باید بدانی مفهوم کیفیت در حوزه بیمه تکمیلی چیست؟ و اساسا شرکت‌هایی که برای پرسنل بیمه تکمیلی تهیه می کنند چه دغدغه هایی دارند و در چه صورت از بیمه درمان خود راضی خواهند بود؟ مهم ترین مواردی که برای شرکت ها در رابطه با بیمه تکمیلی مورد توجه قرار می گیرد شامل موارد زیر است:

 • تنوع و بالا بودن سقف پوشش های بیمه درمان
 • قیمت منطقی و مناسب
 • فرایند عقد قرارداد سریع با کمترین عملیات
 • مراکز طرف قرارداد گسترده و با کیفیت
 • فرایند دریافت معرفینامه سریع و ترجیحا آنلاین (بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب بیمه)
 • پشتیبانی پس از خرید و رفع سوالات و ابهامات پرسنل و مدیران در حین قرارداد
 • واریز خسارت ها در کوتاه ترین زمان ممکن

بیمه تکمیلی دانش بنیان شرکت بیمه دانا

بیمه دانا یکی از قدیمی ترین ارائه کنندگان خدمات بیمه تکمیلی به شرکت های خلاق و دانش بنیان است. طرح‌های ارائه شده توسط این شرکت به دلیل قیمت مناسب طی سال های اولیه مورد توجه بسیاری از شرکت های دانش بنیان قرار گرفت و حدود 5000 نفر از اعضای مجموعه های دانش بنیان از خدمات بیمه تکمیلی دانا استفاده کردند.

این شرکت همچنان ارائه خدمات به شرکت های نوپا را در دستور کار خود دارد و با برخی نهادها مانند پارک‌ های علم و فناوری، شبکه فناوری و نوآوری ایران یا همان تینت و… تفاهم نامه‌هایی را در این راستا منعقد نموده است. اما سوال اصلی اینجاست که آیا بیمه تکمیلی دانا بهترین گزینه برای شرکت های خلاق و دانش بنیان است؟ اساسا میزان رضایتمندی این شرکت ها از خدمات بیمه درمان دانا به چه میزان بوده است؟

برخی از شرکت های دانش بنیان که از خدمات بیمه تکمیلی دانا استفاده کرده اند معتقدند کیفیت ارائه خدمات این شرکت به مرور زمان افت داشته و امروزه با توجه به افزایش زیاد نرخ سالانه این طرح ها دیگر استفاده از آن ها توجیه نداشته و به دنبال بررسی طرح های سایر شرکت ها هستند.

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شرکت های دانش بنیان عدم پشتیبانی کافی و زمان طولانی پرداخت خسارت‌ها است. متاسفانه یکی از چالشی ترین مسائل در تفاهم نامه‌های بیمه‌ای این چنینی این است که وقتی شرکت بیمه با یک نهاد کلی که شرکت های بسیاری را تحت پوشش دارد تفاهم نامه عقد می نماید و شرکت های بسیاری از این طریق بیمه خود را تهیه میکنند، دسترسی کافی به پشیبانی های لازم در حین قرارداد را ندارند. به همین دلیل در صورت بروز هرگونه مشکل افراد نمی دانند چگونه باید مشکلات خود را حل نمایند که این مسئله منجر به نارضایتی افراد از بیمه تکمیلی خریداری شده می شود. 

طرح بیمه تکمیلی درمان بیمه ایران برای شرکت‌های دانش‌بنیان

شرکت بیمه ایران نیز 3 طرح پیشنهادی برای استفاده شرکت های خلاق ارائه کرده است که این طرحها را از طریق نمایندگی های خود به فروش می رساند. در جدول زیر سقف سالانه پوشش های بیمه تکمیلی ارائه شده توسط بیمه ایران ویژه شرکت های دانش بنیان مشاهده می‌شود.

طرح های بیمه تکمیلی دانش بنیان بیمه ایران

نکات زیر در مورد بیمه درمان ارائه شده توسط بیمه ایران برای شرکت های دانش بنیان قابل توجه می‌باشند

 • هر شرکت فارغ از تعداد پرسنل می‌بایست تنها یکی از 3 طرح فوق را انتخاب و استفاده نماید و امکان ارائه طرح‌های مختلف برای گروه های مختلف پرسنل نیست.
 • حداقل 50 درصد از لیست تامین اجتماعی هر شرکت می بایست متقاضی طرح انتخابی بیمه تکمیلی باشند.
 • کلیه افراد تحت تکفل هریک از پرسنل می بایست متقاضی طرح بیمه درمان انتخابی باشند.
 • در این قرارداد بیمه ایران تنها موظف به پرداخت خسارت مازاد بر پرداختی تامین اجتماعی می باشد. یعنی در صورتی که خدمات درمانی تحت پوشش تامین اجتماعی نباشد بیمه ایران نیز تعهدی در قبال آن هزینه ها ندارد. به عنوان مثالی از این مورد می توان به داروهایی که تحت پوشش تامین اجتماعی نیست اشاره کرد.
 • فرانشیز پوشش ها برای افراد زیرمجموعه غیر تحت تکفل 10 درصد افزایش می‌یابد.

بیمه تکمیلی SOS قابل استفاده برای کلیه شرکت های استارتاپی و خلاق

شرکت کمک رسان ایران (SOS) که یکی از قدیمی ترین و معتبرترین برند ها در زمینه ارائه خدمات درمانی به شرکت هاست نیز طرح هایی برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته که این شرکت ها فارغ از تعدادپرسنل می توانند از آن ها استفاده کنند. تعداد طرح های ارائه شده توسط بیمه SOS پنج طرح بوده که نسبت به سایر شرکت ها تعداد بیشتری دارد و از سقف پوشش های پایین تا بالاترین سقف پوشش ها را شامل می شود.به این ترتیب شرکت های دانش بنیان طرح های متنوع تری برای انتخاب بیمه تکمیلی‌شان دارند. شرکت کمک رسان برای رفاه بیشتر شرکت های فناور کمترین محدودیت را نسبت به سایر شرکت ها در طرحها و شرایط بیمه درمان شرکت های نوپا در نظر گرفته است.ویژگی های بیمه درمان تکمیلی دانش بنیان SOS به صورت زیر است:

 • شرکت های بالای 15 نفر (با احتساب افراد زیرمجموعه مانندهمسر، فرزندان و…) می توانند از این بیمه استفاده کنند.
 • شرکت های بالای 70 نفر می توانند بیش از 1 طرح داشته باشند.
 • شرکت های بالای 100 نفر می توانند هر طرح دلخواهی را درخواست نمایند.
 • چهار روش پرداخت اقساطی وجود دارد.
 • در صورت پرداخت نقدی 10 درصد تخفیف منظور می‌گردد.

طرح های بیمه تکمیلی SOS در جدول زیر نمایش داده شده اند

طرح های بیمه تکمیلی آسماری SOS

شرکت های دانش بنیان چگونه می توانند بیمه تکمیلی خریداری نمایند؟

اگر از پرسنل و یا مدیران یک شرکت دانش بنیان هستید که به دنبال بیمه تکمیلی متناسب با شرکت خود می باشید میتوانید با های درمان تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی بیمه تکمیلی که به صورت رایگان توسط کارشناسان های درمان ارائه می شود استفاده نمایید. شما میتوانید آخرین طرح های بیمه تکمیلی دانش بنیان ارائه شده توسط شرکت های بیمه مختلف را دریافت نمایید و با مقایسه و استعلام قیمت طرح های مختلف، بهترین بیمه تکمیلی را برای مجموعه خود انتخاب نمایید. برای شروع فرایند مشاوره از طریق شماره‌ی زیر با های درمان تماس بگیرید.

3 2 رای ها
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
سوالات خود را جهت پاسخگویی مطرح نمایید.x