پوشش ویزیت دارو بیمه تکمیلی

آیا بیمه تکمیلی هزینه دارو را پرداخت می‌کند؟

فهرست

با پیشرفت علم، هر ساله داروهای مختلفی تولید و روانه بازار می‌شود. اما آیا همه داروها موجود در داروخانه‌ها تحت پوشش بیمه تکمیلی است؟ چه داروهایی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و سایر بیمه های پایه مانند بیمه نیروهای مسلح است؟ هزینه چه داروهایی توسط بیمه‌ تکمیلی پرداخت می‌گردد؟ آیا تفاوتی میان لیست داروهای تحت پوشش بیمه تکمیلی ایران و سایر شرکت‌های بیمه مانند بیمه تکمیلی دانا، آسیا، البرز و ایران و … وجود دارد؟ آیا بیمه تکمیلی هزینه داروهای خارجی را پرداخت می کند؟ آیا بیمه تکمیلی داروهای بیماری های خاص را پوشش می دهد؟ ما همراه باشید تا پاسخ سوالات فوق و برخی سوالات دیگر در حوزه پرداخت هزینه دارو در بیمه تکمیلی و بیمه پایه بررسی کنیم.

پوشش ویزیت و دارو در بیمه تکمیلی

یکی از پوشش هایی که استفاده زیادی در بیمه تکمیلی دارد، پوشش ویزیت و دارو است. به صورت کلی این پوشش شامل موارد زیر می شود:

  • هزینه ویزیت پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص
  • هزینه دارو طبق فهرست داروهای مجاز کشور
  • خدمات اورژانس در موارد غیر بستری
  • انواع تزریق و سرم درمانی

همانطور که مشخص است، علاوه بر پوشش دارو موارد دیگری نیز به صورت عرف در این سقف توسط شرکت های بیمه پوشش داده می شود. این موارد به صورت عمومی بوده اما ممکن است یک شرکت بنا به درخواست خود تغییراتی در این پوشش ها مدنظر داشته باشد که در صورت موافقت شرکت بیمه این کار قابل انجام است. به طور مثال یک شرکت می تواند سقف هزینه های دارو را از ویزیت جدا کند؛ اما برخی از بیمه‌ها مانند بیمه آسماری معمولا این تفکیک را انجام نمی‌دهند.

همچنین برخی از شرکت های بیمه نیز استثنائاتی در زمینه پوشش های ویزیت و دارو در نظر می گیرند که عدم اطلاع از آن ها هنگام استفاده ممکن است بیمه شدگان و پرسنل شرکت را دچار مشکل نماید. بنابراین بهتر است که شرایط، قوانین و قراردادهای مربوط به هر شرکت بیمه قبل از خرید بیمه تکمیلی توسط کارشناسان حرفه‌ای بررسی گردد. کارشناسان های درمان در زمینه مشاوره و خرید بیمه تکمیلی مناسب همراه شما هستند.

داروهای تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی

داروهایی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند شامل لیست داروهای مجاز کشور هستند. این لیست که با نام فهرست رسمی داروهای ایران شناخته می‌شود، هر ساله توسط سازمان غذا و دارو که زیرمجموعه وزارت بهداشت است منتشر می‌شود. برخی از این داروها که حدود 3 سال قبل تعداد آن‌ها 79 مورد بود، داروهای بدون نسخه هستند. داروهای بدون نسخه یا OTC داروهایی هستند که بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه ها قابل دریافت هستند. این نوع از داروها در اغلب کشورهای دنیا وجود دارد. داروخانه ها تنها مجاز هستند که داروهای مورد تایید وزارت بهداشت را بدون نسخه عرضه نمایند. داروهای بدون نسخه داروهای کم عارضه و پرمصرف هستند که تحت پوشش بیمه نیستند. مهمترین این داروها عبارتند از داروهای مسکن و استامینوفن، داروهای سرماخوردگی، ویتامین ها و ضد عفونی کننده ها.

بنابراین به صورت کلی می توان گفت که داروهای تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی زیرمجموعه داروهای مجاز کشور بوده که توسط وزارت بهداشت اعلام می شود. البته هزینه برخی از داروهای این فهرست به طور کامل تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیست بلکه بخشی از هزینه هر دارو تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی است که اصطلاحا به آن سهم سازمان می گویند. اگر فاکتورهای خرید دارو از داروخانه ها را مشاهده نمایید، متوجه سهم سازمان هر دارو طبق فاکتور داروخانه خواهید شد. هزینه های داروهای مکمل، ویتامین ها و به طور کلی داروهای بدون نسخه (OTC) تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیست. در بسیاری موارد هزینه داروهای خارجی نیز طبق تعرفه داروی ایرانی معادل آن توسط بیمه تامین اجتماعی محاسبه و پرداخت می گردد.

بهترین بیمه تکمیلی برای دارو چیست؟

خرید بیمه تکمیلی با پوشش ویزیت و داروی مناسب

خرید بیمه تکمیلی که شامل پوشش ویزیت و دارو باشد را می توان به صورت انفرادی و یا گروهی انجام داد. در حوزه بیمه تکمیلی انفرادی شرکت‌های بیمه سامان، بیمه تعاون، بیمه SOS و اخیرا بیمه دی طرح هایی دارند. البته هر یک از آنها شرایط خاصی برای پوشش ویزیت و دارو دارند. به طور مثال بیمه انفرادی بیمه سامان، هزینه دارو را در صورتی که پزشک معتمد بیمه سامان آن دارو و نسخه را تایید نماید، پرداخت می‌کند. بیمه انفرادی SOS نیز هزینه دارو را صرفا در صورتی که بیماری بیمه شده منجر به بستری شدن او شود طی دوره‌ای مشخص قبل و بعد از بستری تحت پوشش قرار می دهد.

البته می توان پوشش ویزیت و دارو را در قالب یک شرکت و به عنوان بیمه گروهی نیز خریداری کرد. در این حالت شرایط نسبت به بیمه درمان انفرادی ساده تر است. اما هر شرکت بیمه در زمینه داروهای تحت پوشش بیمه تکمیلی خود شرایط به خصوصی دارد که می بایست قبل از خرید به آنها توجه کرد.

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
سوالات خود را جهت پاسخگویی مطرح نمایید.x